Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: MV Info • 18.02.2015.

Disku(r)sija : Tomislav Marković i Dragan Markovina
Održava se
21.02.2015.

Tribina Disku(r)sija, u subotu 21. veljače u 12 sati u splitskoj Kavani Le Monde, predstavit će dva pisca otpora - Tomislava Markovića - stipendistu programa Writers in residence i splitskog povjesničara Dragana Markovinu.

O tome kako prepoznati fašizam - pa se naći na „listi za odstrjel“; kako se piše o istini, a kako o manipulaciji i lažima, s gostima će razgovarati moderator Marijo Glavaš.

Tomislav Marković, srpski pisac, pjesnik, publicist i kolumnist. Pisao je časopise Rez i Plastelin, uređuje rubriku Regija stranaca u zagrebačkom tjedniku Novosti, jedan je od osnivača kulturno propagandnog kompleta Beton, a sada piše kolumne na portalu e-novine (često i u poetskoj formi). S redakcijom Betona je ostvario i prvu značajniju suradnju kosovskih i srpskih pisaca u izdanju "Nga Beogradi, me dashuri" (Iz Beograda, s ljubavlju) 2011. godine. Iste godine objavljena je i antologija suvremene kosovske književnosti “Iz Prištine, s ljubavlju”, kao i specijalno izdanje Betona za Sajam knjiga u Leipzigu, u kome su se zajedno našli srpski i kosovski pisci.

Dobitnik je nagrade za profesionalnu hrabrost i novinarsku etiku, 2007, a kad se pogledaju tekstovi koje objavljuje, postaje jasno i da je nagrada ova išla u prave ruke. Napisao je songove za predstavu "Ubiti Zorana Ðinđića", surađivao sa beogradskom alternativnom muzičkom grupom Ah, Ahilej.  Zbog pjesme „Srpska duhovnost“ dobio na desetine prijetnji smrću. Pjesme i satirični tekstovi prevođeni su mu na njemački, poljski, engleski i albanski jezik.


Dr. sc. Dragan Markovina (Mostar, 1981.), doc. na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu. Po završetku korčulanske gimnazije upisuje studij povijesti na Hrvatskim studijima Sveučilištu u Zagrebu, na kojem je diplomirao 2004. godine. Na istom fakultetu obranio je 2011. doktorsku disertaciju pod naslovom "Dalmacija u mletačkim reformskim projektima 18. stoljeća".
Znanstveni i publicistički interes pokazuje i prema suvremenoj hrvatskoj i južnoslavenskoj povijesti i kulturi sjećanja. Redoviti je suradnik nekoliko novinskih portala i član redakcije „Novog plamena“. U Novom plamenu, Zarezu i tjedniku Novosti kontinuirano objavljuje historiografske eseje.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –