Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 16.03.2012.

Jonathan Franzen gostuje u Zagrebu
Održava se
22.03.2012.

Jedan od najvećih svjetskih pisaca današnjice Jonathan Franzen, autor slavnih "Korekcija“, romana kojeg su kritičari prozvali "prvim pravim romanom novog tisućljeća“ (objavljen 2001. godine) a Franzena modernim Tolstojem, gostuje u Zagrebu.

U organizaciji svog hrvatskog izdavača, VBZ-a, Jonathan Franzen će se domaćoj publici predstaviti u zagrebačkom VIP Clubu (Trg bana J. Jelačića 9) u četvrtak 22. ožujka 2012. godine, s početkom u 20 sati.

Voditelj tribine je Borivoj Radaković.


***

On nije najbogatiji ni najslavniji pisac. Njegovi likovi ne rješavanju zločine, nemaju nadnaravne moći niti žive u budućnosti. Ali u svom najnovijem romanu, Sloboda, Franzen nam je pokazao kako danas živimo.

Lev Grossman, Times


Jonathan Franzen rođen je 1959. godine u SAD-u, mjestu Western Springs, država Illinois, a odrastao u predgrađu St. Louisa, država Missouri. Nakon što je 1981. godine diplomirao germanistiku na Swarthmore Collegeu, kao Fullbrightov stipendist odlazi studirati na Freie Universität u Berlinu, a kasnije kraće vrijeme radi u seizmološkom laboratoriju harvardskog sveučilišta. Za svoj prvi roman, "The Twenty-Seventh City" (objavljen 1988.) dobio je nagradu Whiting Award. Drugi roman, "Strong Motion", objavio je 1992. godine.

Svjetsku slavu i priznanje donosi mu tek treći roman „Korekcije“ (2001), književni fenomen zadnjeg desetljeća 20. stoljeća. "Korekcije" su izazvale pravi val oduševljenja kritike i čitatelja, kritičari su roman prozvali „prvim pravim romanom novog tisućljeća“, a Franzena modernim Tolstojem. Roman je osvojio National Book Award. Prodan je u više od 3 milijuna primjeraka, a kritičari i čitatelji željno su iščekivali novi roman tada već jednog od najslavnijih svjetskih pisaca.

Devet godina nakon proslavljenih "Korekcija", Franzen je objavio roman "Sloboda", što je postao kulturni i izdavački događaj ljeta 2010. godine. Obama je "Slobodu" čitao to ljeto na godišnjem odmoru, Franzenova slika pojavila se na naslovnici "Timea", i svi su iščekivali ocjenu kritike. Kritičari su "Slobodu" nazvali „romanom godine, romanom stoljeća“, a Franzena književnim genijem našeg vremena.

U razdoblju dok je pisao "Slobodu" Franzen je objavio i dvije knjige esejističko-memoarske proze "Kako biti sam" (2004.) i "Neumjerena zona" (2007.). Sve su knjige prevedene na hrvatski jezik i objavljene u nakladi VBZ-a.

Danas

Franzen je bio velik prijatelj Davida Fostera Wallacea, kultnog američkog pisca, čije je samoubojstvo (2008.) duboko utjecalo na njega. Franzen danas živi u New Yorku sa spisateljicom Kathryn Chetkovich, posvećen je pisanju, redovito piše eseje za New Yorker i jedina ekstravagantna stvar u njegovom životu je promatranje ptica – hobi u kojem neizmjerno uživa i kojem se posvetio nakon objavljivanja "Korekcija".

Kako sam kaže: „Da nisam objavio Korekcije i da nisu tako dobro prihvaćene, ne vjerujem da bih sebi dopustio užitak u promatranju ptica – užitak poradi užitka samog.“ Jer do objavljivanja toga romana, Franzen se neprestano borio: da bude prihvaćen i priznat kao pisac, da uopće napiše roman, da osigura egzistenciju, da ne „izda“ roditelje i njihova očekivanja, da sačuva, sada, svoj propali brak.

Knjige Jonathana Franzena u izdanju VBZ-a:

- "Korekcije" (2002.)
- "Kako biti sam" (2004.)
- "Neumjerena zona" (2007.)
- "Sloboda" (2011.)

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –