Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: MV Info • 25.10.2005.

Mjesečarska zemlja

VBZ je objavio prvi roman Antónija Emílija Leite Couta "Mjesečarska zemlja" koji se smatra jednom od dvanaest najboljih afričkih knjiga dvadesetog stoljeća. Nakon romana "Pod stablom frangipanija" ovo je drugi prevedeni naslov ovog autora kod nas i donosi nam potresnu priču o mozambičkom građanskom ratu.

U "Mjesečarskoj zemlji" Couto će prodiranjem u zbilju dvojice bjegunaca pred ratom, jednog dječaka i jednog starca, otvoriti fascinantan i prebogat svijet mitova, vjerovanja i tradicije naroda Crnoga kontinenta, u kojem mrtvi ne samo da nisu mrtvi nego posve ravnopravno žive sa živima. Ono što je tek nadnaravno i izmaštano u duhovno-kulturološkoj paradigmi zapadnjaka, u dugoj tradiciji sjećanja i grozomornoj suvremenosti afričkoga čovjeka posve je istinito i jednakovrijedno. Naime, granicu između svijeta mrtvih i svijeta živih gotovo je nemoguće uočiti. Duhovi mrtvih na stranicama ovoga romana i opomena su i kletva živima, živi im se utječu i strepe da ih ne rasrde. Drugi pak važan sloj Coutova pripovjedačka interesa kritika je postkolonijalnoga mentaliteta Afrike. Ipak, iznad svega, u središtu autorove pažnje je gotovo nasljedna patnja malog čovjeka koji se našao pred povijesnim nesrećama i njegova žudnja za prostorom mira i slobode.

Svojim dvojnim identitetom, kao Afrikanac i kao dijete Europljana, Couto "Mjesečarskom zemljom" nepogrešivo i autentično posreduje značajnoj literarnoj razmjeni između ovih dvaju, međusobno nepoznatih, svjetova.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –