Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: MV Info • 03.11.2014.

U 83. godini života umro je književnik Zvonimir Balog

Iz Društva hrvatskih književnika stigla nam je tužna obavijest da je u nedjelju, 2. studenoga 2014. u Zagrebu u 83. godini života preminuo knjjiževnik Zvonimir Balog, autor velikog stvaralačkog potencijala i neumorne, gotovo neumjerene stvaralačke aktivnosti, pisac i likovni umjetnik.

Pogreb Zvonimira Baloga održat će se u četvrtak, 6. studenoga 2014. u 15 sati na zagrebačkom groblju Mirogoj.


***
 
Zvonimir Balog rođen je 30. svibnja 1932. godine u Svetom Petru Čvrstecu nedaleko od Križevaca. Završio je Školu primijenjenih umjetnosti i Pedagošku akademiju. Studirao je pedagogiju. Radio je raznovrsne poslove; bio je administrator, pipničar, dekorater, odgajatelj u gimnazijskom domu, soboslikar, nastavnik, predavač na Pedagoškoj akademiji, urednik časopisa, televizijski urednik i drugo.

Bio je pjesnik, prozaik, slikar, kipar i ilustrator. Stvorio je impozantan opus od sedamdesetak knjiga za djecu i odrasle: slikovnice, zbirke pjesama, priče, eseje, romane, aforizme, dramske tekstove i scenarije. Autor je dviju antologija.

U teoriji književnosti i književnoj kritici Zvonimir Balog smatra se utemeljiteljem suvremene hrvatske dječje poezije, tvorcem nonsensa i osebujna humora. Prema ostvarenom opusu, originalnosti i književnoj vrijednosti prvo je ime hrvatske književnosti za djecu i mladež.

Više od četvrt stoljeća knjige Zvonimira Baloga nalaze se na popisu obavezne školske lektire. Zastupljen je u antologijama (i na drugim jezicima) za djecu i odrasle, a mnoge njegove pjesme su uglazbljene.

Zvonimir Balog najnagrađivaniji je hrvatski dječji pisac. Višestruko je nagrađivan svim poznatim nagradama. Od 1970. godine do danas dobio je šest puta nagradu „Grigor Vitez" (Zagreb), četiri puta nagradu „Ivana Brlić-Mažuranić" (Zagreb), dva puta jugoslavensku nagradu „Mlado pokolenje" (Beograd), nagradu „Zmajevih dečjih igara" (Novi Sad), nagradu „Mali princ" (Tuzla) za najbolju knjigu u Republici Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori i nagradu „Kiklop" (Pula) za knjigu godine. Dobitnik je "Goranove plakete" za pjesništvo i nagrade „Visoka žuta žita" za trajni doprinos hrvatskoj književnosti. Za ukupno djelo odlukom Predsjednika Republike odlikovan je redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića.

Kao likovni umjetnik i ilustrator svojim slikama, crtežima i skulpturama sudjelovao je na pedesetak izložbi i dvadesetak bijenala i trijenala u zemlji i inozemstvu. Za ilustracije u slikovnici „Veseli zemljopis" nagrađen je nagradom „Grigor Vitez". Za „vrhunsko ostvareno dostignuće" dobiva nagradu „Grigor Vitez" za tekst i ilustracije u slikovnici „Golema mrvica". Najnovije priznanje Balogu je Zlatna ptica „Grigor Vitez" za „vrhunska stvaralačka dostignuća i ugrađivanja najviših vrijednosti u slikovnice i knjige za djecu".

 
Književno djelo Zvonimira Baloga poznato je i čitateljima izvan Hrvatske.

Tekstovi su mu prevedeni na dvadeset jezika. Najznačajniji je prijevod „Bontona" na engleski jezik u izdanju Društva hrvatskih književnika pod naslovom „Nice Manners or How I Can Avoid Growing Up to Be a Twit".   

Dobitnik je međunarodne nagrade, diplome IBBY Honour List (Časna lista IBBY-a) 1996. godine za knjigu poezije „Pusa od Krampusa" .

Godine 2002. nominiran je za najveću svjetsku nagradu za dječju knjigu, Andersenovu nagradu, a 2003. za „Astrid Lindgren Memorial Award for Literature" koju je u spomen na veliku spisateljicu ustanovila švedska vlada.


Popis djela Zvonimira Baloga.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –