Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Italo Calvino

Palomar

  • Nakladnik: Vuković & Runjić
  • Prijevod: Tatjana Peruško
  • 02/2012.
  • 144 str., meki uvez
  • ISBN 9789532860764
  • Cijena: 14.47 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Premda je zamisao o naslovnom liku ove pripovjedno-refleksivne zbirke, gospodinu Palomaru, nastala u burnim sedamdesetima prošloga stoljeća, "Palomar" izlazi tek 1983., dvije godine prije autorove smrti i predstavlja svojevrsni epilog Calvinovu proznom i esejističkom opusu.

Knjiga okuplja dvadeset i sedam tekstova u kojima se redaju situacije iz života gospodina Palomara, protagonista čije ime, kao i navika promatranja svijeta oko sebe, simbolički priziva poznati kalifornijski astronomski opservatorij, Mount Palomar.

Gospodin Palomar figura je u kojoj se stječu autobiografske koordinate i tematske silnice prisutne u većini Calvinovih ranijih djela. Tako i ovaj Calvinov antijunak, komičan, katkad patetičan, prije svega neurotičan, suočen s nesvodivom složenošću svijeta koji ga okružuje, bezuspješno pokušava u njemu prepoznati neki smisao i red, razriješiti svoj odnos s bližnjima, s društvom u cjelini, ali i s ostalim bićima koja ga okružuju.

Italo Calvino jedan je od najznačajnijih talijanskih i europskih književnika druge polovice 20. stoljeća. S Kube se preselio u Italiju u mladosti. Sudjelovao je u talijanskom pokretu otpora tijekom Drugog svjetskog rata, što je bitno utjecalo na njegove prve radove.

Njegovo stvaralaštvo prošlo je raznoliki književni put, od (neo)realističko-pustolovnog pripovijedanja u ranijim prozama poput «Puta do paukovih gnijezda» (1947), alegorijsko-bajkovite kombinatorike u «Našim precima» (1960) pa do književnog eksperimenta u «Kozmikomikama» (1965) i «T s nulom» (1967). U «Nevidljvim gradovima» (1972) ili «Dvorcu ukrižanih sudbina» (1973) Calvino uspješno mixa žanrove, a roman o čitanju i pisanju «Ako jedne zimske noći neki putnik» (1979) postaje i bestseler.

Esejističko-kritički tekstovi predstavljaju onaj dio Calvinova opusa koji je nastajao uporedo s pripovjednim djelima, poput «Grobnog kamena» (1980), ali ih je većina tiskana posthumno. Među naslovima kao što su «Cesta prema San Giovanniju» (1990) ili «Zašto čitati klasike» (1991), zbog vrlo zanimljivog Calvinovog “futurološkog” pogleda na roman posebno se izdvajaju «Američka predavanja» (1988).

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Od istog autora –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –