Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 06.11.2013.

NSK : Predstavljanje mrežne stranice Zvuci prošlosti
Održava se
07.11.2013.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu predstavlja projekt proizašao iz digitalizacije najstarije hrvatske zvučne baštine, mrežnu stranicu Zvuci prošlosti.

Vatroslav Lisinski, Ivan Zajc, Vlaho Paljetak, Ivo Tijardović, Josip Hatze, Srećko Albini samo su neki od autora i izvođača čija su djela sada trajno sačuvana zahvaljujući projektu Hrvatska glazbena baština.

Radi se o digitalizaciji najstarije hrvatske zvučne baštine odnosno gramofonskih ploča na 78 okretaja koje su nastale početkom 20. stoljeća, a čuvaju se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.

Spomenute gramofonske ploče nisu do sada bile dostupne za preslušavanje jer su za njihovu reprodukciju potrebni stari gramofoni koji su danas rijetko u funkciji, dio ploča je oštećen, a dio nije standardiziran na 78 okretaja.

Posjedovanje građe koja se ne može koristiti nije u skladu s temeljnim ciljevima Knjižnice, posebno kada je riječ o građi osobitoga povijesnog i kulturnog značenja koja obilježava početke nakladništva zvuka u Hrvatskoj. Kao jedino rješenje nametnuo se projekt digitalizacije radi zaštite i pristupa građi, vrijednomu dijelu hrvatske fonografije.

Osmišljen je program čiji su rezultat internetske stranice Zvuci prošlosti. Putem stranica mogu se slušati digitalizirani glazbeni i govorni zvučni zapisi izvorno objavljeni na šelak gramofonskim pločama na 78 okretaja, vidjeti  fizički izgled izvornika (naljepnice i ovitci ploča) te dobiti kvalitetni metapodatci, bio-bibliografski i kontekstualni podatci.

Projekt Hrvatska glazbena baština u zvuku – digitalizacija najstarijih gramofonskih ploča na 78 okretaja
pokrenut je uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske s glavnim ciljevima zaštite i omogućavanja pristupa dijelu bitne hrvatske glazbene baštine.

Predstavljanje će se održati u četvrtak, 7. studenoga 2013., u 12 sati u čitaonici Muzičke zbirke Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –