Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Kritika • Piše: Dragan Jurak • 25.02.2009.

Paul Auster : Čovjek u tami

Godina je 2007., a tornjevi WTC-a još uvijek stoje. Nakon izbora 2000. i sumnjive pobjede Georga W. Busha država New York se odcijepila. Savezna vojska napada Albany, Buffalo, Rochester, granatira se New York. Ali secesionistički pokret raste. Maine, New Hampshire, Massachusetts, Vermont, New Jersey, Pennsylvania... pridružuju se Nezavisnim Američkim Državama. Kalifornija, Washington i Oregon odcjepljuju se da zasnuju vlastitu državu.

Europska Unija priznaje postojanje nove države na istočnoj obali nekadašnjih SAD-a. No borbe se nastavljaju. Broj žrtava 2. građanskog rata raste. Federalci se ne obaziru na rezolucije UN-a - ali dosad nije bilo upotrebe atomskog oružja koje bi značilo uništenje za obje strane...

Paul Auster je knjiški Woody Allen. Može i Lou Reed, Seinfeld, Scorsese, Spike Lee, Candace Bushnell, ili netko drugi među najpoznatijim kroničarima i ikonama New Yorka. Iako rođen u Newarku, New Jerseyu (1947.), Auster je fetivi newyorker. Sredinom šezdesetih upisao je studij književnosti na sveučilištu Columbia u New Yorku. Nakon diplome napustio je Ameriku i pet godina proveo u inozemstvu. Zatim se sredinom sedamdesetih vratio u New York, počeo pisati poeziju, eseje, romane... i više se nije micao s newyorških otoka.

I u "Čovjeku u tami“ New York ima svoje zapaženo mjesto: on je secesionistička, pobunjena država u romanu povijesne fantazije kojeg u New Jerseyu piše 70-godišnji književni kritičar. I dok Auster opisuje zajednički život starog kritičara s kćeri i unukom, njihova zajednička gledanja filmova i njihove intimne povijesti, likovi iz povijesne fantazije koju kritičar piše planiraju atentat na svog autora! Takva povijesna petlja, prema kojoj bi atentatori bili poslani u realno-povijesni New Jersey kako bi ubili pisca romana, za određene je strukture u ratom poharanoj Americi jedini način da se zaustavi krvoproliće 2. građanskog rata.

"Čovjeka u tami“ Auster, autor "Newyorške trilogije“ i "Mjesečeve palače“, pisao je tokom 2007. Za one koji su se još sjećali izbora 2000. i brojenja glasova na Floridi Drugi građanski rat tada je izgledao kao moguća alternacija realne povijesti. Historijski kotač koji je doveo Ameriku do rata u Iraku, Guantanama, i ozbiljnog gubljenja ugleda u svijetu, mogao se okrenuti u drugom smjeru već golim osporavanjem Busheve pobjede. Austerov sedamdesetogodišnji kritičar tu je izabrao najdramatičniju varijantu i najradikalniji razvoj događaja.

Mogućnost Drugog građanskog rata jedna je od omiljenih američkih spekulacija. Godine 2007. ona se činila utemeljenom, nacija je bila duboko podijeljena. No od tada zbili su neki krupni povijesni događaji i Austerova povijesna fantazija malo je zastarila. Jer mi upravo živimo povijest u kojoj je u Bijelu kuću ušao senator Barack Obama: mi živimo povijesnu fantaziju. Crni predsjednik u Bijeloj kući sve do početka 2008. i prvih pobjeda protiv Hillary Clinton nikome nije bio niti na kraj pameti.

To se jasno vidi iz zanimljivog i fino napisanog Austerova romana, čiju je fikciju naglo pretekao razvoj događaja u posljednjih godinu dana.


( Tekst je prvotno objavljen u Jutarnjem listu )

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –