Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Kritika • Piše: Dragan Jurak • 30.10.2007.

Romain Gary : Život je pred tobom

Možda niti čitav jedan mini-autobus ne bi bio dovoljan da se u njega ukrcaju svi pseudonimi koje je u životu koristio Romain Gary. Kao mladić bio je Roland de Chantecler, Hubert de Longpre, Roland Campeador, Romain Cortes, Lucien Brulard... Kao književnik većinu svojih djela objavio je pod imenom Romain Gary. No neke novele izašle su pod pseudonimima Fosco Sinibaldi i Shatan Bogat, a možda najslavniji je postao kao Emile Ajar.

Romain Gary rođen je u Vilniusu kao Roman Kacew. Dvadesetih godina seli u Francusku, a tokom rata postaje višestruko odlikovani pilot de Gaulleovih snaga Slobodne Francuske. Pedesetih godina za roman „Korijeni neba“ dobiva Goncourta. Šezdesetih godina ženi se američkom glumicom Jean Seberg. Sedamdesetih za izvanredni roman "Život je pred tobom" (1975.) kao Emile Ajar dobiva svog drugog Goncourta.

Priča o malom Arapu iz pansiona za djecu prostitutki priča je o identitetu, i životu općenito. Madam Rosa kaže da život može biti lijep i da to ljudi još ne kuže pa dok čekaju da se to dogodi moraju živjeti. Mali Momo nema puno povjerenja u život, ali ima u velike brojeve: uz promet koji je njegova majka imala nitko ne može tvrditi da je njegov otac – to mu jamči zakon velikih brojeva.

„Život je pred tobom“ je izazvao veliko zanimanje. Pod pritiskom javnosti Gary je zamolio svog nećaka Paula Pavlovitcha da glumi književnika Ajara. Nećak se punih pet godina pojavljivao kao slavni pisac. Pravi identitet Gary je otkrio tek svojim tekstom „Život i smrt Emilea Ajara“, objavljenim nakon što je počinio samoubojstvo.

Nakon samoubojstva Jean Seberg Gary je pao u dugogodišnju depresiju. Iza sebe ostavio je poruku da njegovo samoubojstvo nema veze sa smrću Jean. To je bila njegova posljednja rečenica. No samoubilačke poruke Gary je pisao čitav život. U romanu "Život je pred tobom" ima nekoliko izvanrednih. Recimo: „Ljudima je više stalo do života nego do bilo čega drugog, to je baš smiješno kad se čovjek sjeti svih lijepih stvari koje postoje na svijetu.“

( Tekst je prvotno objavljen u Jutarnjem listu )

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –