Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Grupa autora

Život na sjeveru : Antologija kanadske kratke priče

  • Nakladnik: Profil
  • Urednik: Antonija Primorac
  • 08/2009.
  • 228 str., tvrdi uvez
  • ISBN 9789533130729
  • Cijena: 29.07 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Prva asocijacija na "Život na sjeveru" zasigurno će nam biti američka tv serija, no iako su urednici odabrali naslov računajući na "link" s istoimenom serijom, treba reći da je serija vezana uz imaginarni gradić Cicely koji "pripada" 49. američkoj saveznoj državi Aljaski a ne Kanadi. No, na sjeveru je život sličan i s ove i s one strane granice.

Ova antologija prikaz je suvremene kanadske priče na engleskom jeziku od osamdesetih godina do dana, a osmišljena je i tematski podijeljena na četiri dijela, vezana za ključna pitanja u načinu na koji Kanađani promišljaju vlastiti identitet.

U poglavlje „U potrazi za pripadanjem“ uvrštene su pripovijetke autora (D. Bezmozgis, M.G. Vassanji, R. Mistry, D. Brand) koje progovaraju o tome što znači pripadati kanadskom identitetu, o ulozi useljenika u novoj zajednici i načinima njihova uključenja (pojedinaca kao i skupine) u kanadsko društvo. 

Poglavlje „Kroz krajolik“ donosi tipično kanadske teme: fascinaciju suvremenih pisaca prostorom, putovanjem, udaljenostima i divljinom (W. Johnston, J. Grant, A. Munro, L. Moore), dok „(Pre)pričam ti priču“ pokazuje kako se već etablirani načini pripovijedanja, u zadnjih desetak godina etiketirani kao tipično „kanadski“, (npr. Distancirani, odmjereni, „hladni“ način pripovijedanja; tematske preokupacije mitskim, snovima...) očituju u suvremenoj kratkoj prozi (M. Atwood, S. Heti, T. Findley, Y. Martel, A. Macleod).

Priče u posljednjem poglavlju, „Unutarnji glasovi“, u djelima G. Vanderhaeghea, C. Shields, Z. Gartner i D. Couplanda razotkrivaju „tipične kanadske opsesije“.

***

Antonija Primorac - asistent za englesku književnost na Filozofskom fakultetu u Splitu. Magistrirala tezom o kulturalnoj hibridnosti u suvremenoj postkolonijalnoj književnosti i teoriji. Istraživački interes: „nove“ književnosti na engleskom jeziku. Članica Hrvatsko-kanadskog akademskog društva (HKAD) i Srednjeeuropskog udruženja za kanadske studije (CEACS). Boravila u Kanadi od studenog 2004. do kolovoza 2005.

Priredila i prevela ciklus „Suvremena kanadska proza“ za Hrvatski radio, Treći program (emitirano u rujnu i prosincu 2005., urednica Ana Grbac). Priprema rad o Europi kao narativnom prostoru i prostoru imaginacije u suvremenom kanadskom romanu na primjeru romana Engleski pacijent Michaela Ondaatjea.

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –