Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Elionor Ostrom

Upravljanje zajedničkim dobrima : Evolucija institucija za kolektivno djelovanje

  • Nakladnik: Jesenski i Turk
  • Prijevod: Marijana Grbeša
  • 11/2006.
  • 304 str., meki uvez
  • ISBN 953222226X
  • Cijena: 19.91 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Knjiga američke politologinje Elinor Ostrom «Upravljanje zajedničkim dobrima», objavljena 1990. godine, danas se smatra klasičnim djelom, knjigom koja je utrla put novom pristupu proučavanju institucija u političkoj znanosti. Knjiga je od samog početka privlačila veliku pozornost politologa, sociologa, ekonomista, ali i znanstvenika izvan društvenih znanosti. Razloge tome valja tražiti u posve originalnom načinu na koji je autorica pristupila proučavanju prirodnih resursa poput šuma, podvodnih zaliha vode i irigacijskih sustava, koje u stručnoj literaturi podvodimo pod naziv zajednička dobra.

Elinor Ostrom je primijenila metodologiju institucionalnog racionalnog izbora, pristupa koji je na razmeđi dviju široko primjenjivanih metodologijskih orijentacija suvremene politologije - institucionalizma i teorije racionalnog izbora, da bi ukazala na kompleksnost situacija u koje ljudi dolaze pri eksploataciji spomenutih resursa...
Zdravko Petak

Probleme prekomjernog iskorištavanja resursa, kao i neadekvatnog gospodarenja tim resursima (poput prekomjernog izlova ribe ili eksploatacije šuma, pašnjaka i si.), toliko aktualne i u hrvatskom tranzicijskom kontekstu, Ostrom analizira iz perspektive sposobnosti lokalnih zajednica, odnosno dobrovoljnih organizacija da pronađu održive i ne pretjerano skupe oblike upravljanja resursima zajedničkih dobara. Ostrom kritizira i pretjerano oslanjanje na državu kao skup i ne pretjerano učinkovit mehanizam upravljanja, ali i oslanjanje na privatizaciju i tržišne mehanizme upravljanja te uvjerljivo pokazuje kako «zatvorenikova dilema», «tragedija zajedničkog dobra» i izostanak kolektivne akcije nisu neminovni.
Vojmir Franičević

Elinor Ostrom je profesorica političkih znanosti na Sveučilištu Indiana u Bloomingtonu i sudirektorica istraživačkog centra «Workshop in Political Theory and Policy Analysis». Bavi se temama na razmeđi političke ekonomije i javnih politika, s posebnim interesom za proučavanjem utjecaja institucionalnih pravila na logiku kolektivnog izbora. Za svoj rad dobila je niz najprestižnih priznanja u društvenim znanostima, od kojih ističemo nagradu Frank E. Seidman za političku ekonomiju 1997, nagradu Johan Skytte za političku znanost, te nagradu James Madison Američkog udruženja za političku znanost. Pored «Upravljanja zajedničkim dobrima», medu značajnijim su joj knjigama «Local Government in the United States» (1988), «Rules, Games and Common-Pool Resources» (1994) i «Understanding Institutional Diversity» (2005).

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Od istog autora –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –