Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel

Vanja Kulaš ×

Kritika • 21.11.2016.

Ksenija Kušec : Nije moglo bolje

"Nije moglo bolje" roman je u retro modu, poetizacija prozaičnog, apologija starinskih, obiteljskih vrijednosti, nepretenciozna priča o ljudskim slabostima, drugim prilikama i novim početcima, ali i društvena kritika s prigušivačem.
Razgovor • 10.10.2016.

Josip Mlakić : Književnost može biti život i život može biti književnost

Pisao bih i kada bih znao da to što pišem nikada neće biti objavljeno, mislim da je 'pisanje pisanja radi', da upotrijebim Krležinu maksimu, najviši stupanj do kojeg jedan pisac može doći, kada vam postanu nevažne i nagrade, pa čak i percepcija napisanog.
Kritika • 17.08.2016.

Pierre Lemaitre : Vidimo se tamo gore

Lemaitrov roman "Vidimo se tamo gore" trpka je socijalna kritika: autor se razračunava s mnogim devijacijama toga doba, pažljivo ocrtava implodiranu aristokraciju, dekadentnu buržoaziju i nouveau riche milje, ali i fenomen novih siromaha kao nusproizvod rata.
Kritika • 08.08.2016.

André Maurois : Podneblja

Ovaj intimistički i u velikoj mjeri autobiografski tekst ispisan fluidnim, rafiniranim stilom kroz temu bračnih disfunkcionalnosti, ljubomore i nevjere, tiranije i potčinjavanja, razlaže psihologiju ljubavi. Maurois usto zahvaća i širu problematiku - onu mračnih slojeva ljudske psihe i kontradiktornih ponašanja, kao i onu nemogućnosti komunikacije, toksičnih šutnji, tišina i praznina.
Kritika • 02.08.2016.

Ivana Bodrožić : Rupa

"Rupa" je mnogo više od banalnog obračuna, ona je krajnje osobna, duboko emocionalna meditacija o nepatvorenom zlu i neshvatljivoj, ali neiskorijenjivoj mržnji, o moralu i ljudskosti te konačno - o neizbježnim i nepovratnim životnim izborima za koje je bespomoćnom čitatelju nemoguće odlučiti jesu li hrabrost ili kukavičluk.
Kritika • 18.04.2016.

Jean Echenoz : 14

Kritika • 23.03.2016.

Amitav Ghosh: More makova

Upravo enciklopedističkom pomnjom autor opisuje jedan začudan, istodobno opojan i odbojan svijet. Kadar klizi od polja makova i tvornica opijuma u unutrašnjosti preko kalkutske vreve do Bengalskog zaljeva, a potom morem dalje, prema Mauricijusu i konačno Kini. Polaganim kretanjem indijskim prostranstvima Ghoshu uspijeva isprva panoramski, a potom i detaljistički prikazati ruralni i urbani krajolik kolonijalne...
Kritika • 09.02.2016.

Elena Ferrante : Dani zaborava

'Dani zaborava' Elene Ferrante lucidno su, zrelo i odmjereno feminističko pismo koje stilski briljantno, bez sižejnih viškova i sentimentalnog balasta razlaže žensku emocionalnost u svoj njezinoj složenosti. Seciranjem specifičnog slučaja autorica ispisuje samopropitkujuću nad-osobnu priču o apsurdu intimnosti, krhkosti ljubavi, krivnji i stidu, samosažaljenju i samopredbacivanju.