Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: N.B. - MV • 02.07.2012.

Novine u predlaganju programa javnih potreba u kulturi za 2013.

Ministarstvo kulture raspisalo je prije nekoliko dana Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2013. godinu. U program javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2013. godinu, u skladu sa Zakonom o financiranju javnih potreba u kulturi i Pravilnikom o izboru i utvrđivanju javnih potreba u kulturi te ocjenom izvršenja vezanom uz dosadašnje obveze prema Ministarstvu kulture, od ove godine uvode se i neke novine pa će se osim godišnjih uvrstit i trogodišnji programi i projekti.
 
No, prije nego li navedemo što je to novoga u ovogodišnjem pozivu tj. naglaske s posebne konferencije za novinare na kojoj su sudjelovali ministrica Andrea Zlatar i pomoćnik ministrice Vladimir Stojsavljević, podsjećamo sve zainteresirane da mogu aplicirati za sljedeće aktivnosti i programe:

1. redovne djelatnosti ustanova kojima je osnivač RH i strukovnih udruga u kulturi;
2. glazbe i glazbeno-scenske umjetnosti;
3. kulturno-umjetničkog amaterizma (glazbenog, folklornog);
4. dramske umjetnosti, suvremenog plesa i pokreta i kazališnog amaterizma;
5. zaštite i očuvanja nematerijalnih kulturnih dobara;
6. književnih manifestacija, časopisa i elektroničkih publikacija;
7. knjižnične djelatnosti;
8. muzejsko-galerijske djelatnosti;
9. likovne umjetnosti, likovnih monografija, dizajna i arhitekture;
10. nove medijske kulture;
11. zaštite i očuvanja kulturnih dobara;
12. arhivske djelatnosti;
13. međunarodne kulturne suradnje;
14. informatizacije ustanova kulture;
15. investicijske potpore;
16. digitalizacije u arhivskoj, knjižničnoj i muzejskoj djelatnosti;
17. zaštite i očuvanja arheoloških dobara.


* kako je poziv raspisan 1. srpnja, nešto kasnije nego li posljednjih godina, i krajnji rok za prijavu pomaknut je na 1. rujna 2012.


Važna je novina da se od ove godine uvodi mogućnost prijave na višegodišnje projekte, i da je ta mogućnost otvorena svima, nezavisnim grupama, udrugama i različitim tipovima institucija i ustanova u kulturi. Ministrica kulture Andrea Zlatar Violić objasnila je kako ta novina nije uvedena samo zato što je takva praksa u Europskoj uniji, već i kao prvi poticaj da ona postane uobičajena i na razini hrvatskih gradova i županija.

Po njezinim riječima, višegodišnje financiranje usmjereno je na programe s kontinuiranom trogodišnjom koncepcijom, posebno za one, poput festivala, koji imaju problem diskontinuiteta u financiranju, ali s mogućnošću da se ugovor prekine ako se projekt ne ostvari.

Kao važnu prednost takve prakse Zlatar ističe mogućnost da Ministarstvo napravi evaluaciju koja je, napomenula je, u jednogodišnjem sustavu gotovo nemoguća, a čime bi se osigurao pravilan ritam između kontinuiteta financiranja i evaluacije kvalitete projekata.

Druga novina je uvođenje obavezne točke da institucije koje je osnovala Republika Hrvatska, a javljaju se na natječaj, moraju pri prijavi predati strateški plan, a to moraju napraviti i sve ostale ustanove ili udruge koje se javljaju na višegodišnji natječaj.

Svjesni smo da je stupanj edukacije strateškog planiranja kulture u Hrvatskoj relativno nizak, pa je paralelno uveden sustav edukacije, izvijestila je Zlatar, dodavši da će se posebno poticati programi vezani uz edukaciju u kulturnom planiranju.

Upitana što ako neka institucija ne zadovolji strateškim planom, Zlatar je rekla kako elementarno funkcioniranje i hladan pogon neće biti upitno, ali hoće programski dio. Velik posao ona očekuje kod institucija koji su se financirale po inerciji, bez analize programskog aspekta.

Kao još jednu novinu pomoćnik ministrice Vladimir Stojsavljević najavio je da će se za programe razvojnih istraživanja, evaluacija i edukacija na području kulture i medija raspisati zaseban natječaj, izvijestivši da su završile prijave za članove kulturnih vijeća na četiri godine.

Provest će se i posebni natječaji, za koji su zadužena povjerenstva, za potporu i otkup vrijednih knjiga, poticanje književnog stvaralaštva, dodjelu stimulacija za najbolja ostvarenja na području književnog stvaralaštva (osim romana i za esejistiku, poeziju i strip), potpore za programe promocije knjige i čitanja, potpore za organizaciju nacionalnih nastupa na inozemnim sajmovima knjiga, za "Poduzetništvo u kulturi" te za poticanje glazbenog i dramskog stvaralaštva.

Nakon provedenog postupka vrednovanja prijedloga, vijeća i povjerenstva dostavljaju ministrici kulture svoj prijedlog koji mora sadržavati popis programa čije se financiranje predlaže s prijedlogom iznosa financijske potpore.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –